Anders SandqvistAmbea inleder återköpsprogram
Omsorgsbolaget Ambea har beslutat om att inleda återköpsprogram upp till två miljoner egna aktier på Nasdaq Stockholm. Återköpen ska genomföras fram till tidpunkten för bolagets årsstämma 2026.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Beslutet fattades av styrelsen med stöd av det återköpsbemyndigande som gavs vid årsstämman 2025.
Enligt bolaget är syftet med programmet att optimera kapitalstrukturen och bidra till ökat aktieägarvärde.
Återköpen kommer att hanteras av ett kreditinstitut som agerar enligt instruktioner från Ambea.
Nyhetsbyrån Direkt
Tunga strategens larm för AI-bubbla har triggats

Stökig resa i sidled på New York-börsen: ”Åkte på en smäll”

Vestum delar upp verksamheten
Anders SandqvistMorrow Bank säljer lån för 440 miljoner
Morrow Bank har ingått ett bindande avtal med Arktika Capital om att sälja en del av bankens osäkra, icke-säkerställda lån (NPL) i Sverige.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Den avyttrade portföljen motsvarar ett bruttobokfört värde på cirka 440 miljoner kronor.
Affären väntas minska bankens exponering mot osäkra fordringar, förbättra kapitaltäckningsgraderna och ha en positiv effekt på resultatet före skatt.
Transaktionen är villkorad av godkännande från Finansinspektionen och beräknas slutföras i början av april 2026.
Nyhetsbyrån Direkt
Tungviktaren storsatsar på Meta: ”Potentialen underskattas”

Locket på från Carnegie efter kritiserad miljardaffär

Anders SandqvistAmbea inleder återköpsprogram
Omsorgsbolaget Ambea har beslutat om att inleda återköpsprogram upp till två miljoner egna aktier på Nasdaq Stockholm. Återköpen ska genomföras fram till tidpunkten för bolagets årsstämma 2026.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Beslutet fattades av styrelsen med stöd av det återköpsbemyndigande som gavs vid årsstämman 2025.
Enligt bolaget är syftet med programmet att optimera kapitalstrukturen och bidra till ökat aktieägarvärde.
Återköpen kommer att hanteras av ett kreditinstitut som agerar enligt instruktioner från Ambea.
Nyhetsbyrån Direkt
Stort intresse för sålda Noba-aktierna

Anders SandqvistReformkrav från ECB-topp: Måste öka
Europa har vad som krävs för att bygga en stark ekonomi – men måste öka reformtakten och våga förändras.
Det sade Isabel Schnabel, ledamot i Europeiska centralbankens direktion, i ett tal i Wien, skriver Bloomberg News.
"Europa är en kontinent med enorm potential", sade Schnabel och tillade att "bilden borde präglas av optimism, eftersom vi har kapaciteten och verktygen att möta utmaningarna".
Hon framhöll att nyckeln är att frigöra den fulla potentialen i EU:s inre marknad, som hon beskrev som en av Europas största tillgångar. I en debattartikel tidigare under dagen avfärdade hon också bilden av Europa som en "kontinent i nedgång" och pekade på att regionen enligt många mått har hög livskvalitet.
Samtidigt pressas ekonomin av geopolitisk oro, handelstullar och en svag industrisektor. Förhoppningarna står till ökade satsningar på försvar och infrastruktur.
Inför torsdagens EU-toppmöte har ECB, med ordföranden Christine Lagarde i spetsen, uppmanat medlemsländerna att stärka konkurrenskraften. Centralbanken har efterlyst "skyndsamma gemensamma åtgärder", bland annat en spar- och investeringsunion, en digital euro och en fördjupad inre marknad.
Schnabel lyfte även fram förslaget om en så kallad 28:e regim – ett gemensamt EU-regelverk som ska göra det enklare för företag att verka över hela unionen.
"Det skulle låta Europa konkurrera som en enda ekonomi snarare än 27, och bidra till att skapa ett verkligt 'Made in Europe'-varumärke", sade hon.
Nyhetsbyrån Direkt
3 600 bolag kartlagda: Storbanken pekar ut AI-vinnare

Ljusning för pressade skogsbolag

Svängig onsdag på Wall Street: ”Klassisk dragkamp”

Anders SandqvistRekordnoteringar på nordiska börser
De nordiska börserna inledde och avslutade onsdagens blandat. Samlingsindexet Vinx 30 steg med 0,1 procent till 1.536.
I Köpenhamn föll OMXC25-index 0,7 procent till 1.855.
Bland enskilda bolag föll Novo Nordisk 2,6 procent till 306:70 danska kronor efter uppgifter om att kinesiska Shanghai Shiling Pharmaceutical planerar en semaglutidbaserad nässpray. Ambu var svagast i indexet med ett tapp på 4,5 procent.
Samtidigt steg DSV 2,3 procent till en ny rekordnivå. Även FLSmidth nådde en ny topp efter en uppgång på 1,8 procent, medan NKT avancerade 1,5 procent, också det en rekordnotering.
Aker BP, Storebrand och Wallenius Wilhelmsen steg på Oslobörsen efter sina kvartalsrapporter, medan Yara föll. Kongsberg Gruppen tyngde samtidigt mest i en i övrigt svag europeisk försvarssektor.
OBX-indexet avslutade handeln upp 0,14 procent.
Aker BP steg 4,4 procent efter en ebitda i linje med förväntningarna, även om nettoresultatet pressades av goodwillnedskrivningar. Bolaget guidar för investeringar på 6,2–6,7 miljarder dollar 2026 och produktionskostnader kring 8 dollar per fat.
Yara backade nästan 2 procent sedan justerad ebitda i fjärde kvartalet kom in under konsensus, medan utdelningen överträffade förväntningarna.
Mowi ökade 2,0 procent efter en rapport i linje med prognoserna. Wallenius Wilhelmsen steg 1 procent trots något lägre ebitda än väntat, med stöd av en högre än väntad utdelning och en upprepad prognos för 2026.
I Helsingfors var OMXH25-indexet upp 1,7 procent till 6.058.
Nyhetsbyrån Direkt
Anders SandqvistEuropeiska börser spretade i rapportflod
Ledande europeiska börser utvecklades blandat på onsdagen efter en intensiv rapportdag. Samlingsindexet Stoxx 600 var upp 0,2 procent.
Nederländska Heineken meddelade i sin helårsrapport att 5.000–6.000 tjänster ska bort de kommande två åren. Försäljningsvolymerna sjönk 1,2 procent under 2025 medan rörelseresultatet ökade 4,4 procent. Aktien avancerade 4,2 procent.
I Frankfurt föll DAX-indexet 0,4 procent. Siemens Energy steg dock 6,3 procent efter att nettoresultatet tredubblats till 746 miljoner euro i första kvartalet, med en rekordhög orderingång driven av datacenterexpansion.
Commerzbank föll 3,3 procent efter att guidningen för 2026 var snäppet under analytikernas förväntningar. Resultatet för det fjärde kvartalet 2025 var något bättre än väntat.
Lufthansa tappade 3,8 procent inför en aviserad pilotstrejk den 12 februari.
I Paris backade CAC 40-indexet 0,2 procent. Dassault Systèmes rasade 20 procent efter sin helårsrapport och gick mot sin sämsta handelsdag någonsin. Även Capgemini och Publicis föll 8 respektive 8,9 procent.
Samtidigt steg Londonbörsens FTSE 100-index 1,2 procent.
Nyhetsbyrån Direkt
Råvaror stod emot när AI-skepsis slog in på blandad börs

Anders SandqvistArgo Defence Group tar emot ny order
Försvarsbolaget Argo Defence Group har via sitt dotterbolag erhållit en order från Försvarets materielverk (FMV) avseende specialanpassade containrar till ett värde om 54 miljoner kronor.
Det framgår av ett pressmeddelande.
Leveranser är planerade mellan det andra och fjärde kvartalet 2026.
Nyhetsbyrån Direkt
Erik Selins biotechbolag i miljardavtal med amerikansk läkemedelsjätte

AI-oro sänker Avanza och Nordnet: ”Förstår inte kopplingen”

Wall Street vänder till minus – Klarna halverad sedan notering

ASML-backade bolaget investerar över 12 miljarder i Borlänge

Serieförvärvaren Asker faller under noteringskurs

Evolutions största ägare köper mer i Flutter

Oväntat stark jobbsiffra från USA – börsen stiger

Latours vd: ”Priserna har blivit mer rimliga nu”

Ökända aktivistfonden tar position i Londonbörsen

Embracer faller tungt inför rapport: ”Lite risk off”

Trump överväger dra sig ur handelsavtal

Mattel rasar rejält i förhandeln efter rapportmiss

Bankjätten spår nytt guldrally: ”Köp i dippen”

Chefsanalytikern om jobbsiffran: ”Ligger i farans riktning”

Ser bristande förtroende för bitcoin: ”Marknaden sårbar”

Arctic Falls krasch – aktien rasar 30 procent
Avanza och Nordnet faller efter AI-frossa

Norska Latour-bolaget ska göra sig av med 175 tjänster

Heineken ska göra sig av med 6.000 anställda

Efter historiska kraschen: Publik blankare dyker upp i Nelly

Karnovs vd slår ifrån sig oron: ”Vi är inte att mjukvaruföretag”

Analyshuset köpstämplar Wihlborgs – spår starkt 2026

Hansa Biopharmas vd "optimistisk" om snabbspår

Finansfamiljens pengaregn: 2 500 000 000 kronor

Mips backar på rapport – valutamotvind slår mot resultatet

Martin Blomgren: Tror de att vi är barn eller?

Karnov backar på ljusröd Stockholmsbörs

Latour levererar rekordresultat: ”Mycket positivt”

55 procents rabatt i Nobias miljardemission

Karnovs tillväxt steg på AI-stödda tjänster
Lönsamhetslyft för Storytel
Efter sänkta målen – lönsamhetsras för Profoto
Så stor blev rabatten när Nordic Capital och Sampo sålde Noba-aktier
