Danske Bank gör om investeringsstrategi – dumpar 1 700 bolag
Danske Bank minskar antalet investeringsbara bolag inom den fossila sektorn kraftigt.
Nu ska 2000 bolag bli 270.
– Investeringsstrategin för fossila bolag är i linje med majoriteten av våra kunders preferenser och understryker vårt engagemang för att uppnå konkurrenskraftig avkastning på ett ansvarsfullt sätt, säger Erik Eliasson, chef för ansvarsfulla investeringar.

Ett kraftigt minskat investeringsunivers. Det är resultatet av Danske Banks nya investeringsstrategi och bedömning av bolag som är verksamma inom den fossila sektorn som presenterades under fjolåret.
Till följd av den nya strategin meddelar banken att antalet investerbara bolag från 2000 bolag till 270 stycken. Detta gäller investeringsprodukter inom Danske Invest och Danica.
"Syftet är att stödja övergången till ett fossilfritt samhälle, investera i framtidssäkrad verksamhet och anpassa investeringar efter kundernas preferenser", heter det i pressmeddelandet.
Danske Banks nya investeringsstrategi
Fokus ska i stället riktas mot bolag som har en "tydlig omställningsplan mot net-zero".
– Vi fortsätter investera i företag inom fossila sektorn för att spegla den globala ekonomin och energiförsörjningen. Men i linje med majoriteten av våra kunders preferenser har vi beslutat att bli ännu mer selektiva i våra investeringar i de flesta av våra investeringsprodukter. Vi är övertygade om att detta är långsiktigt i linje med våra kunders bästa intresse, säger Thomas Otbo, CIO på Danske Bank Asset Management.
Även Erik Eliasson, chef för ansvarsfulla investeringar på Danske Bank, uttalar sig om den nya strategin.
– Investeringsstrategin för fossila bolag är i linje med majoriteten av våra kunders preferenser och understryker vårt engagemang för att uppnå konkurrenskraftig avkastning på ett ansvarsfullt sätt.
Samtidigt betonar banken att både Danske Invest och Danica även erbjuder fonder som helt utesluter investeringar i fossila bolag.
Följ taggar
Finansiella instrument i artikeln
