EFN:s analytiker: Tio topp-utdelare till portföljen

Våren är i antågande och med den utdelningar. EFN Finansmagasinet har satt ihop en portfölj med tio av de mest intressanta högutdelande aktierna.

Tre personer med svenska hundralappar som svävar omkring dem mot blå bakgrund.
EFN:s analytiker Martin Blomgren, Ellinor Beckett och Peter Hedlund har satt ihop en portfölj inför utdelningssäsongen. Foto: EFN/Shutterstock
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Stämmosäsongen närmar sig med stormsteg och det betyder att utdelningarna klubbas och börjar delas ut redan i mars. Men att köpa aktier enkom för att jaga höga utdelningar är inget vi tror är en vinnande strategi. Däremot är höga utdelningar en väsentlig del av totalavkastningen från aktier, och en hög utdelning kan på så vis vara ett tecken på en undervärderad aktie.

Vi har därför valt ut tio aktier från Stockholmsbörsen och satt samman en portfölj för utdelningsinvesteraren. Vi har valt ut ut enskilda favoriter från flera sektorer snarare än valt de bästa aktierna isolerat. Poängen med en utdelningsportfölj anser vi är att skapa en portfölj som betalar stabila utdelningar och inte har en tydlig slagsida mot branschspecifika faktorer, som en utdelningsportfölj full av banker exempelvis hade haft.

Utdelningsportföljen – mindre risk och mer stabilitet

Diversifieringen tar ned risken och skapar motståndskraft i sämre tider. Som investerare är det också lite lättare att hålla kvar aktier då man vet att man får sina utdelningar och inte måste sälja aktierna för att få kassaflöden. Det ska dock poängteras att en utdelningsportföljs styrkor är just mindre risk och mer stabilitet, snarare än den högsta totalavkastningen över tid.

Urvalet för utdelningsbolag som ger en direktavkastning på minst 4 procent, där vi drar gränsen, är dock tämligen klent då många av börsens bolag är dyra. Det gäller i synnerhet de större och mer cykliska bolagen där knappt något bolag kvalar in. Banker och konsulter finns det som vanligt gott om och därtill flera småbolag, inte minst med konsumentexponering.

Helst vill vi se att såväl vinst som utdelning ökar kommande år, men om utdelningen redan ligger tillfälligt högt med exempelvis extrautdelning eller återköp så är en sänkning inte fog för exkludering.

Eftersom vi eftersträvar en portfölj med undervärderade aktier som ger hög och stabil utdelning så är fem av valen självskrivna. Vi har nämligen fem köpråd i olika branscher som vi fortsatt står fast vid där direktavkastningen överstiger 4 procent. Dessa är Duni, Afry, Björn Borg, Hexpol och Loomis.

För att nå en bred sektorexponering och stabilitet har vi också valt in aktier från bank- och fastighetssektorn. Inom bank föll valet på Swedbank som har högst avkastning på det egna kapitalet samt högst direktavkastning på ordinarie utdelning och dessutom återköper aktier.

Utdelning – men inte till varje pris

Vad gäller fastigheter gillar många Cibus som en utdelningsaktie, men Cibus sätter utdelningen i första rummet på bekostnad av värdeskapande och därför ratar vi den aktien. Utdelning ska inte vara ett överordnat mål. Målet måste alltid vara en värdeskapande verksamhet som sedan delar ut ett överskott. Vi föredrar i stället ett opportunistiskt och lågt värderat Nyfosa i den sektorn.

Vad gäller telekom så är det en sektor som passar utmärkt in i en utdelningsportfölj med hög stabilitet. Dessvärre är urvalet skralt och inte blir det bättre av att både Tele 2 och Telia rusat på börsen de senaste åren där Telia köpt ut Bredband 2 dessutom. Kursrusningarna har medfört att direktavkastningen är klart sämre än tidigare år och utdelningarna överstiger dessutom vinsterna för närvarande. När telekom blivit en het sektor så är det dags att ta ett steg tillbaka. Vi ratar därför telekomsektorn.

I stället gör vi plats för en annan pålitlig utdelare i form av byggaren NCC som även under pandemin kunde dela ut pengar. Balansräkningen är stark och analytikerkårens utdelningssänkning för nästa år tror vi inte kommer infrias. Affärsområdet Industri avyttrades aldrig, men ledningen öppnar för att frigöra kapital genom att avyttra fastigheter, vilket kan medföra extrautdelning. Just segmentet med fastighetsprojekt är den delen av NCC som går trögt för närvarande. På den fronten borde vi se bättre tider när räntorna nu kommit ner.

De sista platserna går till Bokusgruppen och Coor. Det är två underskattade aktier där Bokusgruppen och segmentet Akademibokhandeln går väldigt bra och direktavkastningen är knappt 6 procent. Vad gäller Coor var bolaget länge en pålitlig högutdelare som fick ett bakslag i samband med pandemin när kontoren ekade tomma. Med en ny ledning på plats och en marknad som förbättras successivt i takt med att kontoren fylls upp växer också vinsten. Då räcker pengarna till både återköp och en hygglig utdelning.

Sammantaget har portföljen en direktavkastning på 5,4 procent med en vinsttillväxt på 11 procent och ordinarie utdelningar som väntas öka 6 procent.

Sammantaget har portföljen en direktavkastning på 5,4 procent med en vinsttillväxt på 11 procent och ordinarie utdelningar som väntas öka 6 procent.

Utdelningsportföljen

Aktie

Direktavkastning

P/E 26

Kurs (kr)

Utdelningstillväxt25->26**

Vinsttillväxt 25->26

X-dag*

Swedbank

8,9%

12,3

333,40

-18%

-5%

25/3

Bokusgruppen

6,0%

15,5

66,2

10%

-10%

8/5

Hexpol

5,9%

12,4

71,05

-5%

-2%

5/5

NCC

5,3%

11,9

206,60

-5%

24%

6/5

Duni

5,2%

12,3

95,4

6%

13%

19/5

Loomis

4,7%

12,1

423,8

-19%

6%

7/5

Björn Borg

4,7%

16,0

64

8%

10%

20/5

Afry

4,7%

10,3

128,7

10%

22%

29/4

Nyfosa

4,4%

9,9

68,2

7%

10%

30/3

Coor

4,3%

14,5

57,9

4%

42%

27/4

Genomsnitt

5,4%

12,7

-

0%

11%

* Avser nästa utdelning, flera av bolagen delar upp utdelningen kvartalsvis eller halvårsvis.

** Ordinarie utdelning ökar 17 % för Swedbank och 8,7% för Loomis

Källa: Factset, Finansmagasinet

Björn Borg

Med underkläder som bas och sportkläder som tillväxtdrivare har Björn Borg hittat en stabil modell, som dessutom ger fina utdelningar till aktieägarna. I vår väntar 3 kronor per aktie för tredje året i rad. Andelen av vinsten som delas ut i år är dock lägre än tidigare år. Vi räknar med högre vinst 2027 och då finns det gott om utrymme också för höjd utdelning nästa år.

Afry

Afrys huvudkontor i Solna.
I Afrys bokslut fanns positiva signaler, skriver EFN:s analytiker. Foto: Pressbild

Teknikkonsulten Afry har inte briljerat på börsen, men i bokslutet fanns positiva signaler i form av ett trendbrott för den viktiga debiteringsgraden. Bred exponering, relativt låg risk för disruptiva AI-hot och en kapitallätt affärsmodell gör att man kan känna sig hyggligt trygg med att utdelningen fortsätter ligga på minst samma nivå som i år.

Duni

Servett- och matförpackningsbolaget är en pålitlig högutdelare som inte riktigt får fart på verksamheten. Värderingen är dock låg och genom förvärv och god kostnadskontroll kan utväxlingen bli riktigt bra när konjunkturen vänder upp, i synnerhet i Tyskland där en sänkt restaurangmoms nu kan ge en knuff i rätt riktning.

Loomis

En stadigt stigande utdelning är en av tjusningarna med kontanthanteraren Loomis, som fortsätter att trotsa ryktet om kontanternas snara död i samhället. I år blir det dessutom en extrautdelning på 5 kronor som tar totalen till 20 kronor per aktie. Direktavkastningen är bra men inte magisk, och som vi poängterar i en separat artikel så är bolaget också en pålitlig aktieåterköpare, vilket är ett stort plus i kanten.

Loomis
Loomis har en stadigt stigande utdelning. Foto: Shutterstock

Hexpol

Starkt kassaflöde och mer fokus på det som blir kvar på nedersta raden talar för att Hexpol även framöver kommer att vara en högutdelare. Låg värdering och stark balansräkning begränsar kursrisken. Tillväxten har uteblivit och den pressade fordonssektorn visar få tecken på återhämtning, men jämförelsesiffrorna blir enklare och ett världsledande industribolag med fin ägarbild ska kosta mer än så här.

Bokusgruppen

Fysiska bokhandlare kanske inte låter jättehett, men över 60 procent av Bokusgruppens försäljning är i butik. Det är dessutom den delen som växer mest. En stor kundklubb, ett växande antal egna varumärken och fler egenägda butiker är några av faktorerna till att aktien trotsat konsumentdeppen på senare år. Stärkta marginaler, förbättrat kassaflöde och en 10-procentig höjning av utdelningen – i år igen– gör att Bokusgruppen kvalar in i vår portfölj. Värderingen har dessutom kommit ned till mer lockande nivåer efter att aktien toppat i höstas.

NCC

Det blev ingen avyttring av industridelen för NCC, men trots det är balansräkningen nästintill skuldfri och fjolårets extrautdelning på 2 kronor föreslås upprepas. Vi känner ingen större oro för att den försvinner nästa år heller då samtliga affärsområden förutom fastighetsutveckling ökade resultatet under 2025. NCC är en pålitlig utdelare som kan lyfta ytterligare i en bättre fastighetsmarknad.

Coor

Fastighetsskötsel ska vara ocykliskt, men efter pandemin har hybridarbete och mindre behov av kontor varit negativt för Coor. Men nu verkar pendeln slå tillbaka och med en ny ledning och ett bättre lönsamhetsfokus blev 2025 ett bra år. Styrelsen föreslår återköp vid sidan om utdelningen.

Swedbank

En storbank är given i en utdelningsportfölj, och den här gången faller valet på Swedbank. Handelsbanken delar ut mer i år, men Swedbank har en högre andel ordinarie utdelning och återköper dessutom aktier. Värderingen, som i och för sig inte är särskilt låg, har kommit ned till mer aptitliga nivåer i den senaste tidens stökiga börs. Swedbank har också högre avkastning på eget kapital än SEB och Handelsbanken.

Jens Henriksson, vd Swedbank.
En storbank som Jens Henrikssons Swedbank är given i en utdelningsportfölj, skriver EFN:s analytiker. Foto: TT Nyhetsbyrån

Nyfosa

Från att ha varit aktiemarknadens pålitligaste utdelare lyser fastighetsbolagen med sin frånvaro i listan. Ett undantag är Nyfosa som har en direktavkastning på drygt 4 procent. Med lägre finansiella kostnader och ett förhoppningsvis bättre affärsklimat lär bolaget kunna hålla utdelningen även framöver – om inte aktien fortsätter stå och stampa och man gör som flertalet sektorkollegor, det vill säga väljer återköp framför utdelning.

Några bubblare som inte kvalade in

Gamingbolagen tillsammans med tapetbolaget Embellence och fastighetsbolaget Diös är att betrakta som bubblare. Vad gäller Evolution, Betsson och Hacksaw så är det regulatoriska risker som talar emot. På plussidan är det starka kassaflöden och låg cyklisk risk. Evolution har inte lämnat något utdelningsförslag och i Betsson var utvecklingen klen i senaste rapporten, i synnerhet från den viktiga turkiska marknaden. Hacksaw utvecklas däremot starkt och med en direktavkastning på över 7 procent plus återköp lockar aktien på ytan. Hade vi tagit in den sektorn så vore Hacksaw förstavalet, men efter de smällar vi sett i branschen så landar vi i att de regulatoriska riskerna är för höga för en utdelningsportfölj som prioriterar stabilitet.

Diös var länge en pålitlig högutdelare och efter några tuffa år för branschen med höga räntor fanns återigen chansen för Diös att nå över 4 procent i direktavkastning i år. Styrelsen valde dock delvis återköp i stället och Diös kvalar därmed inte in.

Slutligen har vi Embellence som inte är något dåligt val till aktiens låga värdering. Den förväntade vinsttillväxten är dock låg och utdelningen medioker. Men framför allt vill vi inte ha för många småbolag i portföljen och alla aktier får helt enkelt inte plats.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel