TOPPNYHETER:

Evolutions vinst minskar – vd:ns besvikelse

Evolutions omsättning var i linje med förväntningarna i det första kvartalet.
Även vinsten var i närheten analytikernas estimat.
”Som aktieägare i Evolution är ni väl medvetna om att vi har ställts inför flertalet prövningar under de senaste åren”, skriver vd Martin Carlesund.

Martin Carlesund, vd på Evolution. Foto: TT
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Livecasinojättens omsättning minskade jämfört med samma kvartal föregående år och uppgick till 513 miljoner euro. Siffran var i linje med analytikernas förväntningar.

Ebitda-resultatet uppgick till 335,3 miljoner euro, också det i närheten av analytikernas estimat.

Bolagets marginal minskade, från 65,6 till 65,4 procent – strax under analytikernas förväntningar som låg på 65,7 procent.

Vd:n Martin Carlesund är klart besviken på utvecklingen i Europa.

”Efter ett svagt slut på 2025 minskade regionen med ytterligare 5,9 procent jämfört med föregående kvartal. De främsta orsakerna är volatilitet och subjektivitet i regleringen, vilket har en tydlig inverkan på spelaraktiviteten. Vi har även en fortsatt väsentlig nackdel från våra egna ringfencing-åtgärder, vilket, som konstaterats flera gånger tidigare, är rätt väg att gå på lång sikt även om priset på kort sikt är högt. Sammantaget minskar kanaliseringsgraden i Europa, vilket är negativt för de berörda länderna, spelarna och branschen som helhet”, skriver han.

I Asien gjorde bolaget framsteg i vad man beskriver som en kamp mot cyberbrottslighet. Tillväxten i regionen uppgick till 2,2 procent.

”Detta innebär tillväxt för andra kvartalet i rad. Även om helhetsbilden är bättre i dag än för ett år sedan kommer volatiliteten och osäkerheten att kvarstå åtminstone under resten av året”, skriver Carlesund.

”Flertalet prövningar”

Tillväxten i Nordamerika utvecklades positivt jämfört med föregående kvartal, men påverkades av den svaga amerikanska dollarn.

”I vår rapporteringsvaluta euro uppgick tillväxten jämfört med samma period föregående år till 10,1 procent, medan tillväxten i lokal valuta uppgick till 21,4 procent”, poängterar vd:n.

Carlesund skriver vidare: ”Som aktieägare i Evolution är ni väl medvetna om att vi har ställts inför flertalet prövningar de senaste åren”.

Han pekar bland annat på regleringar, cyberbrottslighet och ”bedrägliga försök från konkurrenter att skada vårt företag”. Det sistnämnda syftar på den uppmärksammade blankarrapporten som brittiska Playtech anklagas för att ha beställt.

”Ska ta beslut på allvar”

Evolution meddelade tidigare år att bolaget inte kommer att dela ut pengar till aktieägarna, en avvikelse från bolagets ramverk för kapitalallokering.

– Jag tycker man ska ta beslut på allvar och vara försiktig med att göra något bara för andra gör någonting. Det är viktigt att värna aktieägarvärdet som finns i bolaget och jag tror att styrelsen har stor ambition att göra det bästa på alla sätt för aktieägare, säger Martin Carlesund i EFN:s ”Börsfrukost”.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel