Förvaltarens tips: Ny typ av cykel – de blir vinnare
AI-boomen håller på att bryta det klassiska sambandet mellan räntor och konjunktur. I en ny typ av cykel pekar Johan Swahn, förvaltare på Lancelot, ut sina bästa köptips.
– Det genomgående temat för mig är att du inte vill ha bolag som riskerar att omkullkastas på grund av AI, inte ligger för nära konsumenten och som gärna får ha datacenterkoppling, säger han.

Globalförvaltaren Johan Swahn beskriver ett nytt scenario på marknaden – där den ekonomiska cykeln inte längre följer den amerikanska långräntan.
Utifrån dagens ränteläge borde ekonomin vara närmare recession, men i stället är ekonomin i en uppåtcykel. Det är något som han kopplar samman med de gigantiska AI-investeringar som flera amerikanska techjättar gör just nu.
– Min poäng är att det är AI som är skillnaden. Enorma investeringar som jag tror åtminstone bidrar med en procent till BNP-tillväxten, säger Johan Swahn, förvaltare på Lancelot.

Han anser att man bör undvika bolag som riskerar att hamna på fel sida av det höga ränteläget, såsom konsumentbolag. Därtill väljer han bort bolag som hotas av AI-disruption, exempelvis inom mjukvara.
Pekar ut köplägen
I stället letar han efter bolag som är exponerade mot – och gynnas av – det han beskriver som ”pengaregnet från datacenter”.
I myllan av globala bolag som Johan Swahn ser som välpositionerade nämns Archer Daniels Midland, Kroger, Edwards Lifescience, Progressive, Alphabet och Broadcom.
– Det genomgående temat för mig är att du inte vill ha bolag som riskerar att omkullkastas på grund av AI, inte ligger för nära konsumenten och att som gärna får ha lite datacenterkoppling, säger han och nämner Broadcom som ett sådant.
Samtidigt höjer han ett varningens finger för att utvecklingen i Iran kan ställa till det. Om Hormuzsundet inte öppnar ser han en ökad risk för stagflation.
– Då ska man nog ha Kroger, ADM eller Progressive för att försöka sprida sig lite mer defensivt.
I ett motsatt scenario tror han mer på bolagen inom strukturell tillväxt så som Broadcom.
Se hela ”Börslunch” här

