Christer Gardell: ”Ett nytt Ericsson – krossar förväntningarna"

Ericssons aktie rusar 10 procent efter att levererat en stark rapport.
Storägaren Christer Gardell gläds åt resultatet.
"Vi ser ett nytt Ericsson som krossar förväntningarna", skriver han till EFN.

Christer Gardells aktivistfond Cevian Capital är tredje största ägare i Ericsson.
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

I Ericssons rapport visade telekombolaget både en högre omsättning och högre vinst än analytikernas förväntningar.

Omsättningen landade på 56,2 miljarder kronor i kvartalet. Det justerade ebita-resultatet låg på 15,8 miljarder kronor.

Marknaden verkar också uppskatta rapporten, aktien stiger runt 10 procent vid börsens öppning.

I rapporten för det tredje kvartalet redovisar Ericsson en nettokassa på drygt 50 miljarder kronor.

EFN har tidigare avslöjat att bolaget planerar att lansera ett aktieåterköpsprogram.

"Stabilt kontinuerligt kassaflöde och försäljningen av iconectiv bidrog till en stark nettokassa för tredje kvartalet, vilket lämnar utrymme för ökad återföring till aktieägarna. Styrelsens rekommendation avseende skalan och formen för återföringen kommer att ingå i rapporten för fjärde kvartalet för beslut av årsstämman", skriver Börje Ekholm i rapporten.

Gardell: "Krossar förväntningarna"

Med 4,56 procent av kapitalet är aktivistfonden Cevian Capital tredje största ägare i Ericsson.

”Vi ser ett nytt Ericsson som krossar förväntningarna. Ett bolag som har full kontroll på kostnaderna och som nu har möjligheten att öka återbäringen till aktieägarna", skriver grundaren Christer Gardell om rapporten.

Cevian Capital tog en position i Ericsson 2017 och har sedan dess varit en av bolagens största ägare.

Gardell har tidigare uttryckt kritik kring bolagets sorgebarn, affärsområdet Enterprises.

– De senaste två årens förluster uppgår till över 60 miljarder kronor. Det är oacceptabelt. Tempot i förbättringsarbetet måste skruvas upp, sade han i januari i år.

I det tredje kvartalet sjönk omsättningen inom Enterprises 20 procent, från 6,3 till 5,1 miljarder kronor.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;