TOPPNYHETER:

Hon blir ny vd för Löfbergs

Anneli Ellsäter blir ny vd för Löfbergs från den 1 oktober. Hon kommer senast från Flora Food Group och har tidigare även arbetat på Telia samt Procter & Gamble. Löfbergs nuvarande vd Anders Fredriksson lämnar bolaget i september för att bli vd på Humble Group.
Porträtt av en kvinna i svart kavaj och vit skjorta som står i ett modernt kontorslandskap med armarna i kors.
Anneli Ellsäter blir ny vd för Löfbergs den 1 oktober. Foto: Helena Christerdotter

Det Karlstadbaserade familjeföretaget Löfbergs grundades 1906 och har under de senaste åren vuxit till marknadsledare i svensk dagligvaruhandel. Anders Fredriksson som tillträdde som vd 2021, men han lämnar nu Löfbergs för att istället bli vd för den börsnoterade konsumentproduktkoncernen Humble Group.

Ny vd blir istället Anneli Ellsäter, som har mer än 20 års erfarenhet från internationella konsument- och varumärkesföretag. Hon är utbildad på Handelshögskolan i Stockholm och kommer närmast från rollen som Global Vice President inom Flora Food Group. Tidigare har hon även arbetat inom Tomra, Telia och Procter & Gamble.

– Vi är väldigt glada över att kunna välkomna Anneli till Löfbergs. Hon har den internationella erfarenhet, affärsmässighet och förändringskraft som krävs för att ta nästa steg i vår utveckling. Samtidigt är hon en varm och engagerande ledare som bygger starka team och får människor att växa. Hennes erfarenhet och ledarskap passar Löfbergs väldigt bra, och vi är övertygade om att hon kommer att bidra starkt till vår fortsatta utveckling, säger Kathrine Löfberg, styrelseordförande i Löfbergs, i ett pressmeddelande.

Kaffe i Löfbergs
Löfbergs producerar över tio miljoner koppar kaffe om dagen. Omkring hälften av produktionen går på export.

Attraheras av långsiktighet

Anneli Ellsäter menar å sin sida att Löfbergs är ett företag som många känner till och har en relation till. Särskilt långsiktigheten är något som attraherar henne.

– På Löfbergs finns starka varumärken, stort engagemang och en tydlig riktning framåt. Nuläget skapar väldigt goda möjligheter för framtiden, säger Anneli Ellsäter till EFN.

Hon förklarar att hennes erfarenheter från, inte minst, Flora och P&G, kommer väl till pass på Löfbergs.

– Jag har lång erfarenhet av att utveckla varumärken och affärer på konkurrensutsatta marknader, och känner mig hedrad och stolt över att nu bli vd för Löfbergs, säger hon.

Anneli Ellsäter bor just nu i Stockholm men säger till EFN att hon över tid kommer att flytta till Karlstad.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel