
“Jag sätter skjortan på att minst två bubblor försvinner i år”
Christer Gardell ser stora risker som marknaden blundar för.
Tesla är en kult, bitcoin kan “ryka i år” och private credit är nästa systemrisk. Samtidigt är bankaktier kraftigt undervärderade jämfört med försäkringsbolag. Det menar finansprofilen Christer Gardell, som i en stor intervju med EFN går igenom marknadens bubblor, aktivism, värderingar – och varför han vill lägga 100 miljoner kronor på att få svensk tennis på fötter igen.
När Christer Gardells bolag Cevian Capital justerar i portföljen sker det inte på magkänsla, utan genom ett strikt internt rankningsystem.
– Vi gör alltid en, vad vi kallar, forced ranking av alla innehav. Vi har tolv innehav normalt sett, och de rankas löpande efter kvarvarande värdepotential. Ska något nytt in, då måste något annat ut, säger han.
Det är bakgrunden till att Cevian i höstas helt lämnade ABB – efter nästan tio år som aktiv ägare. Christer Gardell beskriver ABB som en lyckad investering, men inte utan friktion i början.
– Det var lite trögt i starten innan det blev ett nödvändigt managementbyte. Efter att Björn Rosengren kom in som vd har bolaget utvecklats fantastiskt bra, både vad gäller tillväxt och lönsamhet. Tittar vi tillbaka har det varit en jättefin investering för Cevian, säger han.
Samtidigt lämnar Cevian trots att Christer Gardell fortfarande ser potential.
– I ABB finns fortfarande stor värdepotential kvar. Men när vi tittar på alternativa möjligheter för vårt kapital ser vi mer konkurrenskraftiga avkastningsmöjligheter på annat håll.
ABB:s försäljning av Robotics till Softbank blev lönsam – men inte optimal, enligt Christer Gardell.
– Prismässigt var försäljningen okejish. Men om man hade låtit det här vara ett börsnoterat bolag i tre–fyra år hade man skrattat åt den här prislappen.
Prismässigt var försäljningen okejish.
Han kallar sig själv för avknoppare eftersom han gillar att knoppa av och börsnotera. Christer Gardell menar att marknaden ofta fokuserar för mycket på den omedelbara värdeeffekten och missar den långsiktiga.
– När du knoppar av minskar du konglomeratrabatten direkt. Men min erfarenhet är att den stora värdeeffekten kommer när bolag står på egna ben: egen styrelse, egen ledning och rätt incitamentsprogram.

Det här är Christer Gardell
Ålder 65.
Ort Saltsjöbaden.
Familj Fru och tre vuxna barn samt två barnbarn.
Utbildning Handelshögskolan (civilekonom).
Historik Tidigare vd för Custos. Grundade Cevian med Lars Förberg år 2002. Ivrig basketspelare när han växte upp med sin tvillingbror Rickard. Numera är det främst tennis som gäller.
Därför är aktierna lågt värderade
Liknande resonemang för Christer Gardell kring SKF:s planerade avknoppning.
– Det är en komplicerad avknoppning, med delar som fortfarande måste fungera ihop. Men när bolagen väl står på egna ben tror vi att både Automotive och industri-delen blir bättre och mer rättvist värderade.
Han noterar också att kapitalmarknaden förändrats.
– Förr kom värderingsresan direkt när en avknoppning annonserades. Nu sker den mycket närmare själva avknoppningen. Man ska vara uppmärksam på tajmningen.
När det gäller aktieåterköp är Christer Gardell tydlig.
– Vi gillar återköp i kassagenererande bolag som är lågt värderade. Och SKF är lågt värderat. Har man pengar över är återköp ett bra sätt att föra tillbaka kapital till aktieägarna.
I Autoliv krävs tålamod.
– Bilmarknaden har varit tuff i sju år. Men bolaget vässar verksamheten. När volymerna släpper tror jag att drop-through-effekten blir stark. Bolaget är väldigt lågt värderat.
Skorstenar är billiga
Trots att börsen ofta beskrivs som dyr ser Christer Gardell fortsatt värde i klassisk industri.
– De här bolagen med skorstenar är inte högt värderade, de är lågt värderade. Volvo, SKF, Autoliv – fina bolag med starka marknadspositioner.
Om konjunkturen förbättras något tror han att det blir en rätt fin börsresa för många verkstadsbolag. Slutsatsen för Christer Gardell är enkel:
– Man ska inte undervikta skorstenar i portföljen.
Cevian Capital
• Förvaltar cirka 150 miljarder kronor.
• Har ett 60-tal anställda.
• Ägs främst av Christer Gardell, Lars Förberg, Paine Schwartz Partners och Carl Icahn.
• Har kontor i Stockholm, Zürich, London, Malta och Jersey.
Cevians innehav
Efter ABB-försäljningen har fonden kvar stora innehav i börsbolagen Autoliv (fordonssäkerhet), CRH (byggmaterial), Ericsson (telekom), Metso (industriutrustning), Nordea (bank), Pearson (utbildnings-material), Rexel (elprodukter), SKF (kullager), Smith & Nephew (medicinsk utrustning), UBS (finans) och Vesuvius (industri-utrustning).
Källa: Cevian
Christer Gardell är särskilt kritisk till hur banksektorn prissätts relativt försäkringsbranschen.
– Bankerna värderas till p/e 10 ungefär, och försäkringsbolagen till p/e 22. Karakteristiken för både bank och försäkring är väldigt lika i form av stabila kassaflöden och kapitalåterföring, enda skillnaden är värderingen.
Han ser fortsatt uppsida i nordiska banker.
– Nordiska banker står mycket bättre än de euro-peiska. Jag tror att det finns en värderesa upp mot försäkrings-bolagen, även efter årets uppgång.
På väg att spricka
På risksidan är Christer Gardell fortsatt bekymrad. Bubblorna han pekade ut i förra årets EFN-intervju finns kvar. Tesla är det tydligaste exemplet.
– De som investerar i Tesla är inte investerare. Det är en kult som följer Elon Musk. Värderingarna går inte att räkna hem.
De som investerar i Tesla är inte investerare. Det är en kult som följer Elon Musk.

Bitcoin är nästa kandidat att falla, och Christer Gardell säger att han faktiskt tror att bitcoin kommer ryka i år. Men den största oron gäller private credit.
– Det växer med enorm hastighet utanför banksystemet, med oklara förgreningar. Det är exakt sådana fenomen som knäckte svenska banksystemet på 90-talet och det globala finanssystemet 2008.
Christer Gardell varnar för permanent kapitalförstörelse, eftersom det som har värde alltid kommer upp igen, men att det som “bara har luft” inte gör det. Och han är tydlig i sin prognos:
– Jag är nästan beredd att sätta skjortan på att åtminstone två av de här bubblorna har försvunnit när vi sitter här igen om ett år.
Visste du detta om Christer Gardell?
•Han äger vingården Bodega Oloron på Mallorca, med 20 hektar odlingsmark. En investering på ca 220 miljoner kronor.
•Sponsrar ett mentorskapsprogram i Rinkeby, Svenska basketförbundet samt ett tiotal enskilda idrottare inom allt från judo och störtlopp till längdskidåkning och beachvolleyboll.
•Sponsrar också Affärsvärldens satsning på att granska “den gröna planekonomin”.
•Profilen Magnus Henrekson satt i styrelsen för Custos när Christer Gardell var vd för bolaget.
•Gick ut som toppstudent från Handelshögskolan 1984 och slutade på McKinsey 1995 till förmån för egen verksamhet.
Så får man fart på Europa
Aktivt ägande är etablerat i Sverige, men långt ifrån självklart i Europa, enligt Christer Gardell.
– Sverige har en lång tradition av aktivt ägande. Investor, Industrivärden, Bure, det är en helt annan kultur än i övriga Europa. Ta exempelvis Tyskland, som är väldigt annorlunda. Där sitter centrala fackföreningsrepresentanter med i styrelsen, och har stort fokus på att skydda tyska jobb.
Han menar att Europas problem är strukturella. Europa måste effektivisera kapitalmarknaden, arbetsmarknaden och produktmarknaden. Utan risk blir det ingen tillväxt. Receptet är enkelt:
– Det är bara att kopiera Sverige, säger han.
100 miljoner för svensk tennis
Vid sidan av investeringarna driver Christer Gardell flera personliga projekt. Ett är satsningen på svensk tennis, där han och den tidigare kollegan från Nordic Capital, Ulf Rosberg, vill bidra med 100 miljoner kronor.
– Vi älskar tennis och är bekymrade över utvecklingen. För 25 år sedan hade Sverige sex av världens tio bästa spelare. I dag är våra bästa herrspelare runt plats 250 i världen. Tennis är dyrt. 100 miljoner är en bra början, men det behövs mer.
Han engagerar sig också i ett mentorskapsprogram i Rinkeby. Programmet kopplar högstadieelever i riskzon till mentorer från näringslivet, med fokus på nätverk, studier och framtidstro.
– Sverige har blivit ett väldigt uppdelat land. Vi har gnällt i tio år. Nu slutar vi gnälla och går in i görafasen.
Avslutningsvis, hur ser då Christer Gardell på de kommande åren?
– Förhoppningsvis spelar jag åtminstone lika mycket tennis, kanske till och med mer. Och förhoppningsvis jobbar jag lika mycket som nu. Jag är rätt nöjd med hur tidsfördelningen ser ut och jag ser faktiskt ingen större förändring framöver, säger Christer Gardell.
Gardells rötter i basketen
Christer Gardell må vara mest känd för sitt engagemang i tennis, men det var som basketspelare han firade sportsliga framgångar i ungdomen. Säsongen 1978–79 vann han junior--SM med Stockholmsklubben KFUM Central, som slog Södertälje BBK med knapp marginal i ett dubbelmöte. I Södertälje spelade av en händelse Frans Lindelöw, numera vd och koncernchef för Skandia. Lagkamrat i KFUM Central var Christers tvillingbror Rickard, som var finalens stjärna med 22 poäng. Han bor numera i Australien, där han precis som brodern jobbar som riskkapitalist, men till skillnad mot Christer fortfarande ägnar tid åt att spela veteranbasket.
År 2025 skänkte Christer Gardell fyra miljoner till Svenska basketbollförbundet. Då sade han att det inte var uteslutet att det blir mer pengar till basketen framöver. Förutom KFUM Central spelade han även basket för Saltsjöbaden och Skuru (som i modern tid fostrat Sveriges nuvarande NBA-stjärna Pelle Larsson i Miami Heat).
Följ taggar





