Karl Hedin säljer emballageverksamheten – berättar om nästa steg

På onsdagen meddelande AB Karl Hedin att man avyttrar sin emballageverksamhet till den danska marknadsledaren Dansk Træemballage. Karl Hedin själv säger sig vara "tillfreds" med affären samtidigt som han blickar fram emot nästa. Att sälja bygghandlardelen är dock inte aktuellt.

Karl Hedin Foto: Karl Hedin
Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Det var i år som miljardären och företagsledaren Karl Hedin bestämde sig för att gå i pension och att sälja delar av familjeimperiet.

På onsdagen meddelades att emballage-verksamheten förvärvas till 100 procent av den danska marknadsledaren Dansk Træemballage A/S (DTE), som är Nordens största tillverkare av träemballage och omsätter 1,9 miljarder SEK.

Tillsammans kommer de två bolagen ha en gemensam omsättning om cirka 2,5 miljarder kronor och cirka 900 anställda.

Nöjd med affären

Karl Hedin säger sig vara "tillfreds" med affären, men vill inte redovisa köpeskillingen.

– Det känns riktigt bra. Jag har fullt förtroende för den nya ägaren, vilket har varit viktigt för mig.

– Det är ett företag med en ägare som liknar oss, ett familjeföretag med stor och framgångsrik verksamhet. Vår vd i det här bolaget och deras ledning tycker att det här är bra och han kommer att fortsätta som vd i det bolag som är vårt.

AB Karl Hedin Emballage kommer alltså att fortsätta verka under nuvarande varumärke, med Oskar Ryno som vd.

– Jag tror inte att personalen kommer att märka så jättestor skillnad.

"En successionsfråga"

Karl Hedin har tidigare påpekat att hans döttrar inte varit beredda att ta över miljardimperiet – en ståndpunkt han åter bekräftar under onsdagen.

– Beslutet för varför vi vill sälja har jag redovisat, det rör sig om en successionsfråga. Sedan är det diskussioner med de tänkta köparna som har lett fram till den här varianten.

Vill inte sälja bygghandlardelen

AB Karl Hedin inkluderar bygghandel, emballageindustri och sågverksamhet. Karl Hedin står fast vid att han inte är intresserad av att sälja bygghandlardelen av koncernen.

– Det är inte aktuellt. Vi tyckte inte att de köpare som dök upp då passade in i bilden.

Men du utesluter inte att ni avyttrar det på sikt?

– Det blir det väl kanske, men det tror jag inte... Man kan inte hålla på och hattifnatta fram och tillbaka... Jag är tillfreds med den verksamheten, den betungar inte mig på min ålderdom på något vis.

Nästa steg: Sälja svenska sågverksrörelsen

I ett nästa led finns det andra delar av koncernen som är prioriterade för försäljning.

– Det här vara bara ett steg nu ska vi fortsätta med nästa försäljningsprojekt. Det återstår att sälja sågverksrörelsen i Sverige och Estland, samt skogsfastigheten i Estland.

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Nytt nummer ute varje vecka

Testa EFN Finansmagasinet för 29 kr per månad i tre månader!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;