Prenumerera

Nordeas Sverigechef: "Passerat peak för räntenettot"

Nordea slog förväntningarna när de rapporterade sitt första kvartal på onsdagsmorgonen. Motståndskraftiga hushåll lyfts fram som en av anledningarna – även om banken spår ett fallande räntenetto framöver.
– Vi har passerat peak i branschen för räntenetto, men vi ser en förvånansvärt stor motståndskraft, säger Sverigechefen Per Långsved.

Ellen Hagström
Ellen HagströmReporter EFN Finansmagasinet
Per Långsved
Per Långsved, Sverigechef på Nordea Foto: EFN, TT och Pressbild
Publicerad: 16 apr. 2025, 12:41Uppdaterad: 16 apr. 2025, 13:34
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Nordea var den första storbanken att öppna böckerna för det första kvartalet. Rörelseresultatet, räntenettot och kostnaderna slog alla förväntningarna.

Som pricken över i:et så rapporterades också kreditförlusterna (förluster som uppstår när låntagare inte kan betala räntor eller amorteringar) som mycket lägre än prognos.

Nordeas Sverigechef Per Långsved ekade Frank Vang-Jensens vd-ord i rapporten när EFN pratar med honom strax innan lunch på onsdagen.

– Det är en stabil start på året, trots att det råder ännu mer osäkerhet.

Har ökat buffertar

Framför allt lyfter han fram avkastningen på eget kapital på 15,7 procent, jämfört med förväntade 14,8 procent.

Och det osäkra omvärldsläget är, enligt Sverige-vd:n, inget nytt. Sedan pandemin har man tagit höjd och ökat sina buffertar.

– Vi ser en stor motståndskraft hos våra privatkunder som står välrustade med starka balansräkningar och god likviditet.

Hushållens konsumtion har varit ett återkommande huvudbry för både finansdepartementet och Riksbanken. I december pekade finansminister Elisabeth Svantesson (M) på att den svaga hushållskonsumtionen kan leda till att lågkonjunkturen blir mer utdragen än väntat.

– Jag är försiktigt positiv till ett återhämtning, även om det kommer att vara en guppig resa framåt. Det finns ingen som gillar tullar, finns bara förlorare på det, men vi ser att bolånevolymerna och inlåningen ökade.

Spår fallande räntenetto

Under första kvartalet ökade Nordeas inlåning från privatkunder och företag med 7 respektive 11 procent.

Banken spår också ett oförändrat räntetryck på 2,25 procent från den svenska Riksbanken.

– Visst, vi har passerat peak i branschen för räntenetto, men vi ser en förvånansvärt stor motståndskraft.

Mn euro

Kv1 2025

Kv1 2024

Förändr. %

Kv4 2024

Förändr. %

Räntenetto

1 829

1 954

-6

1 854

-1

Avgifts- och provisionsnetto

793

763

4

825

-4

Summa rörelseintäkter

2 974

3 085

-4

2 955

1

Summa rörelsekostnader

-1 354

-1 289

5

-1 434

-6

Rörelseresultat före kreditförluster

1 620

1 796

-10

1 521

7

Kreditförluster och liknande nettoresultat

-13

-33

-54

Rörelseresultat

1 607

1 763

-9

1 467

10

Resultat per aktie efter utspädning, euro

0,35

0,38

-8

0,32

9

Källa: Nordeas rapport

Ellen Hagström
Ellen HagströmEFN Finansmagasinet , Reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;