Storbanken: Vinnarna och förlorarna i november
November blev en volatil månad på världens börser. Riskfyllda tillgångar föll kraftigt i början av månaden när utsikterna för fler räntesänkningar från Federal Reserve försvagades, men mot slutet återhämtade sig marknaderna efter signaler om en möjlig sänkning.

November blev en tudelad månad på börsen, konstaterar Deutsche bank i en färsk rapport.
Under månadens gång föll riskfyllda tillgångar, kopplat till att utsikterna för fler Fed-sänkningar under året grumlades. Tillgångsrockaden resulterade i det största tappet på S&P 500 sedan Trumps ”Liberation Day” i april.
Tecknen på ökad stress på de finansiella marknaderna syntes även i ”skräckindexet” Vix, som den 20 november låg på nivån 26,4 punkter – den högsta nivån sedan april.
Mot slutet av månaden återhämtade sig dock risktagandet markant, efter att flera tunga Fed-ledamöter signalerat att de trots allt vill se ytterligare en sänkning. Börserna vände uppåt, och S&P 500 steg för sjunde månaden i rad.
AI-rädslan förblir intakt
Banken konstaterar också att AI-oron har legat som en våt filt över marknaden under hela månaden, där Mag7-bolagen sammantaget backade 1,1 procent efter att ha stigit i sju månader.
Samtidigt pekar de på en uppgång i europeiska tillgångar, kopplad till förhoppningar om ett fredsavtal i Ukraina, samt att den brittiska budgeten togs emot väl av marknaden.
Bitcoin däremot stack ut med ett tapp på 16,7 procent – en tydlig indikator på att marknadens riskaptit börjat darra.
Vinnarna och förlorarna i november
De största uppgångarna, enligt Deutsche bank, återfanns hos:
Amerikanska Statspapper
Efterfrågan på amerikanska statsobligationer steg när marknaden återigen började prisa in möjliga räntesänkningar från Federal Reserve. Den 10-åriga räntan sjönk för fjärde månaden i rad, med 6 punkter till stängningsnivån 4,01 procent.
Ädelmetaller
Bland metaller fortsatte guld sin uppgång och steg 5,9 procent, men den verkliga vinnaren var silver, som förlängde sin 6-månader långa uppgångssvit och ökade med ytterligare 16 procent. Inte sedan 1980 har silver stigit sju månader i rad.
På andra sidan myntet, tillgångarna med de största tappen, återfanns:
Tech-bolag
Nasdaq 100 backade 1,4 procent, och Mag7-bolagen drabbades av motvind kopplat till oro för en AI-bubbla. Samtidigt ifrågasattes Nvidias dominans efter att Alphabet lanserat sin uppgraderade språkmodell som använder företagets egna chip. Samma trend syntes på de europeiska marknaderna, där STOXX Technology-index backade 4,1 procent.
Japanska aktier
Den japanska börsen var den sämst presterande, med en nedgång på 4,1 procent. Landets valuta föll också 1,4 procent mot dollarn, vilket var den svagaste utvecklingen bland de stora valutorna (g10).
Olja
På råvarufronten föll oljepriserna för fjärde månaden i rad.
