Ture Wester: Noteringsboomen är här – teckna och sälj!

Det är högtryck på bankernas M&A-avdelningar. Transaktionsmarknaden är hetare än på länge, och hösten lär bjuda på fler börsnoteringar. Att teckna aktier och sälja direkt har varit framgångsrikt hittills – och det lär komma fler lägen i höst.
En grupp människor står på en scen framför Nasdaq-logon och SPXC-banner med upphöjda armar. Konfetti regnar från ovan under vad som verkar vara en börsnotering eller större ceremoni.
Oddsen ser goda ut för att 2026 kan bli det bästa noteringsåret sedan 2021, skriver Ture Wester. Foto: TT Nyhetsbyrån

Starkt facit hittills

I våras noterades fyra nya bolag på börsens huvudlista.

Först ut var det stekheta chipbolaget Silex Microsystems som noterades i maj till kursen 81 kronor per aktie. EFN:s rekommenderade att teckna aktien, och sälja den direkt. Efter första handelsdagen stängde aktien på 225 kronor, vilket motsvarade en uppgång på 178 procent.

Därefter kom serieförvärvarna Nordtech och Tången, som båda noterades för mindre uppgångar under noteringsdagen. Sist ut innan semestern var e-handlaren Ellos som noterades 8 juli och också stängde svagt upp första handelsdagen.

Därtill har Arenit och Bergholm Fritidsfordon noterats på First North respektive Spotlight.

Serieförvärvarna flockas

Oddsen ser goda ut för att 2026 kan bli det bästa noteringsåret sedan 2021, då hela 22 nya bolag kom till huvudlistan. EFN har tidigare avslöjat att serieförvärvaren Svevik ska börsnoteras, vilket bekräftades av ett pressmeddelande från bolaget under måndagen.

En kandidat är infrastrukturbolaget Eleda som riskkapitalbolaget Bain Capital uppgetts vilja notera under 2026. Eleda omsatte 23 miljarder kronor under förra året, med ett justerat ebita-resultat på 2 miljarder. Bolaget har en strategi som liknar börsens serieförvärvare.

En kategori bolag som flockas kring Nasdaqs ringklocka. Rusta-familjens Sareq och Qviberg-backade Hasko är två serieförvärvare som har rapporterats vara på väg till börsen.

Sedan 2017 har 77 bolag noterats på Stockholmsbörsens huvudlista. Av dem har 81 procent stigit, 17 procent sjunkit och 3 procent varit oförändrade under första handelsdagen.

Teckna och sälj!

I genomsnitt har aktierna stigit med 18 procent på noteringsdagen. Gratispengar för den som tecknar och säljer. En anledning till att strategin är så framgångsrik är att handeln är riggad till aktieägarnas fördel. Teckningskursen sätts ofta lågt, för att skapa ett positivt sentiment kring aktien och få noteringen övertecknad.

Dessutom är nedsidan begränsad, eftersom stabiliseringsagenter i form av exempelvis emissionsinstitut fungerar som krockkuddar, och absorberar säljtrycket för att aktien inte ska gå under teckningskursen.

I höst lär det finnas mer gratispengar att hämta. Teckna och sälj!

Följ taggar

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel