X-köpet prövas i domstol
En grupptalan om värdepappersbedrägeri mot Elon Musk och hans familjekontor Excession prövas i en federal domstol. Det beslutade en domare i New Yorks södra distrikt, enligt CNBC.


Åtalet gäller köpet av sociala medieplattformen Twitter (numera X) 2022. Talan har väckts av tidigare Twitter-aktieägare som hävdar att de förlorade pengar när Musk, som äger Tesla och SpaceX, köpte aktier i Twitter 2022 men inte redovisade sitt innehav inom den lagstadgade tidsramen.
Bland dessa finns bland andra Oklahomas brandmäns pensionsfond som sålde sina Twitter-aktier till ”onaturligt låga priser” medan Musk dolde sitt eget aktieinnehav i företaget.
Musks advokater har tidigare erkänt att hans aktieinnehav offentliggjordes först efter myndigheternas deadline, men hävdar att det var ett misstag och att Musk inte hade någon avsikt att dölja köpen.
Musk försökte vilseleda allmänheten
Domaren Andrew L. Carter konstaterar att Musk lät bli att avslöja sina aktieköp, vilket skickade en "falsk prissignal" till marknaden. Carter noterar att Musk i en tweet från 26 mars 2022 antyder att han funderade på att köpa ett annat socialt nätverk, trots att han dagen innan hade köpt miljoner aktier i Twitter. Domaren ansåg därför att det var "rimligt" att läsa tweeten som ett försök att vilseleda allmänheten och få dem att tro att Twitterköpet inte skulle hända.
Den amerikanska finansmyndigheten SEC har också stämt Elon Musk för att inte korrekt ha redovisat sina Twitteraktieköp innan han tog över företaget.
