Förvaltaren om fastighetsbolagen – aktierna du bör undvika

Det är fastighetsbolagen som har inlett rapportfloden för det andra kvartalet. Fondförvaltaren Gustav Sällberg beskriver resultaten som "stabila", men menar att sektorn fortfarande visar tydliga svaghetstecken – inte minst bland bolag med stor exponering mot kontorsfastigheter.

Gustav Sällberg, fondförvaltare på PriorNilsson till vänster. Bild på Atrium Ljungberg-kontor till höger.
Gustav Sällberg, fondförvaltare på PriorNilsson Fastighet. Foto: Pressbild
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Rapportfloden för det andra kvartalet har inletts, och det är framför allt fastighetsbolagen som står för den första vågen. Under torsdagen rapporterade Fastpartner och fredagsmorgonen inleddes med rapporter från Atrium Ljungberg, Diös, Platzer och Catena.

– Jag tycker att rapportperioden startar stabilt i det stora hela. Bolagen går bra operativt, men vakanserna tickar upp lite bland bolagen och där vi ser den största svagheten är på kontorssidan i storstäder, vilka jag undviker. Vakanserna börjar ticka upp emot 10 procent i bolag som Atrium Ljungberg och Hufvudstaden.

– Är det rätt sektor att vara i? Ja absolut, fastighetssektorn som helhet bör gå bra nu när räntorna kommer ner, men vägen är inte spikrak. Kontorsmarknaden är inte helt död, men på paus och för de bolagen kan det ta tid innan den kommer igång.

Gustav Sällberg lyfter fram att en normal vakansgrad är 4-5 procent, men att 10-15 procent är "riktigt obekvämt".

Svårt att välja rätt bolag över tid

I övrigt så lyfter han fram att fastighetsbolagen är hyggligt förutsägbara.

– Det är långa kontrakt och marknaden är ganska förutsägbar. Sen är det svårt att välja rätt bolag över tid. Ibland ser man fastighetsbolagen bara som en sektor, men jag ser lika stor skillnad på vissa fastighetsbolag som mellan SKF och Atlas Copco. I det korta perspektivet kan hela sektorn gå åt samma håll, men över längre perioder så syns det vilka bolag som ligger mot rätt segment och är duktiga.

– Över tid blir det stora skillnader i sektorn, men är det en väldigt stark rapportperiod så är det ofta starka rapporter för de flesta, där makrofaktorer som räntesänkningar får genomslag.

Han lyfter fram att fastighetsbolagen just nu har en bra tillgång till finansiering utifrån det rådande läget på kapital- och obligationsmarknaden.

"Undvik kontorsbolagen"

Gustav Sällberg betonar att det är betydande skillnader i vilka multiplar som fastighetsbolagen handlas till just nu. Där de bolagen som är exponerade mot logistik- och industrifastigheter handlas till en högre värdering utifrån en "bättre tillväxt och starkare kassaflöden". Samtidigt så handlas kontorsbolagen mer försiktigt och handlas under externvärderingar.

Om man är intresserad av att investera i fastighetsbolagen, hur ska man resonera då tycker du?

– Jag tror man ska fortsätta undvika kontorsbolagen, det vill säga Atrium Ljungberg, Platzer, Wallenstam och Hufvudstaden, säger Gustav Sällberg och lyfter fram att exempelvis Göteborgsbaserade Platzer har en vakansgrad på cirka 13 procent.

Vill man ha kontorsexponering så rekommenderar han i stället att snegla på Eastnine, med nybyggda moderna kontor i Polen och Baltikum som han "tycker ser riktigt intressant ut".

– Sen tror jag att man ska ha de lite smådyra logistik- och industribolagen såsom Np3, Logistea, Stendörren och Nyfosa.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;