Stockholmsbörsen på ljusgrönt – gruvjättar stiger
Stockholmsbörsen lyfter på veckans sista handelsdag.
Saab fortsätter sitt starka momentum och de svenska gruvjättarna lyfter på att Rio Tinto för tidiga samtal om att köpa gruv- och råvaruhandelsbolaget Glencore.

Strax efter öppning är breda OMXSPI och storbolagslistan OMXS30 upp 0,2 respektive 0,3 procent.
I toppen av storbolagslistan hittas Saab och Boliden som klättrar över 3 respektive 2 procent. I botten hittas Astra Zeneca och Addtech som backar 0,7 procent.
Utvecklingen följer uppgångar på Asienbörserna, med rally i försvarssektorn.
Investerare spänt på den amerikanska Högsta domstolen som ska ge vägledning om lagligheten i president Donald Trumps tullar samt amerikanska jobbsiffror för december som publiceras under eftermiddagen, svensk tid.
– Det finns ett visst ”vänta-och-se”-beteende hos företagen innan de börjar fylla på lagren, i väntan på vad som händer med tullarna, säger Wells Fargos chefstrateg för aktier, Ohsung Kwon, till CNBC.
Nordnet lyfter på köprekommendation
Clas Ohlson slog försäljningsrekord i december. Nettoomsättningen på 1,7 miljarder kronor i december innebär en försäljningsökning med 5 procent, där 7 procent avser organisk tillväxt. Aktien klättrar 1,6 procent.
På analysfronten har Goldman Sachs inlett bevakning av nätmäklarbanken Nordnet med en köprekommendation. Riktkursen är satt till 310 kronor. Nordnet-aktien stiger 1,5 procent.
Wall Street-banken har även inlett bevakning av Avanza med en neutral rekommendation. Storbanken Citi har samtidigt höjt riktkursen för Avanza till 445 från 425 kronor med en upprepad köprekommendationen. Aktien stiger 1,7 procent.
Gruvbolaget Rio Tinto för tidiga samtal om att köpa gruv- och råvaruhandelsbolaget Glencore. Gruvjättarna Lundin Mining är upp 2,2 procent, Lundin Gold upp 0,6 procent och Boliden stiger 2 procent.
Citi varnar för att vinstförväntningarna på Traton ligger upp till 13 procent för högt. Detta efter ett analytikersamtal inför den tyska lastbilsjättens tysta period. DNB Carnegies bedömning av analytikersamtalet är att det var ”svagt” och banken menar att det indikerar en risk på nedsidan i förhållande till konsensus, skriver Direkt. Traton-aktien backar 1,5 procent på fredagen.
Följ taggar
