Prenumerera

Winsth: Värsta bakom oss – sen ska räntorna upp

Både Handelsbanken och SBAB räknar med att Riksbanken kommer att sänka styrräntan framöver.
Men Nordea står fast vid sin prognos.
– Jag tror att det finns nån form av chans att vi kanske har det värsta bakom oss, att det nu börjar bli tullförhandlingar, och då ska ju inte räntorna ner mer. Det är snarare så att vi ligger här tills man får förtroende – och sen ska räntorna upp igen, säger Nordeas chefsekonom Annika Winsth.

Gustav TägtströmReporter EFN Finansmagasinet
Annika Winsth puff.
Nordeas chefsekonom Annika Winsth ser ingen anledning att ändra sin ränteprognos. Foto: TT Nyhetsbyrån
Publicerad: 24 apr. 2025, 12:10Uppdaterad: 24 apr. 2025, 14:35
Få EFN Finansmagasinet gratis i tre månader – veckomagasin med unika analyser, intervjuer och reportage.

Redan för två månader sedan varnade Annika Winsth för att räntenedgången var över och uppmanade samtidigt hushållen att binda sina bolåneräntor.

– Oavsett vilken bank du tittar på så är det cirka 30–40 punkter dyrare att ha rörligt i dag, kontra att binda på två eller tre år, sa Winsth då.

En bedömning hon fortfarande står fast vid – inte minst på grund av att marknadsläget förändrats snabbt sedan början av april, då de amerikanska långräntorna steg kraftigt som en reaktion på Trumps ”ömsesidiga tullar”.

– Det har blivit betydligt mer turbulent sedan den första veckan i april, när det blev riktigt stökigt och förtroendet för den amerikanska ekonomin föll. Det ledde till stigande räntor, vilket i sin tur fick Trump-administrationen att backa – och därefter har långräntorna fallit tillbaka igen. Och det har ju då öppnat för att bland annat vi sänkte bostadsräntorna i går, säger Winsth.

”Det är inte ekonomin som styr nu – det är politiken”

Att Trump tvingats ta ett steg tillbaka ser hon som ett tecken på att USA börjat inse de ekonomiska konsekvenserna.

– Jag tror att det här att de har backat i USA betyder att de börjat inse att det slår så hårt mot amerikansk ekonomi, att det kostar för mycket. Och då kan det finnas en chans att det värsta är över, att det nu faktiskt börjar bli förhandlingar snarare än nya utspel.

Samtidigt betonar hon att Nordea inte ser någon anledning att ändra sin syn på Riksbankens penningpolitik.

– Vi har inte ändrat oss. Vi tycker fortfarande att vi har hög inflation och vi ser inte ännu att det slagit jättemycket på ekonomin. Det beror så klart på hur tullförhandlingarna utvecklas, men vi tror fortfarande att Riksbanken kommer att ligga still. Thedéen var ju ute och sa att det inte är självklart att man ska sänka räntan.

”Räntorna ska inte ner”

I nuläget är det inte traditionell ekonomisk data som styr, menar Winsth – utan politiken.

– Man måste vara ödmjuk – det är inte ekonomin som styr nu, det är politiken, hur förhandlingarna går. I den miljön är det klokt att ha marginaler, att se om sitt hus och klara den situation man är i. Vi tror inte att räntorna kommer att gå ner mer, men om det blir jätteturbulent igen så kan det så klart hända ändå.

– Jag känner inte att man kan ge något starkt råd i dag, annat än att faktiskt ha marginaler. Men vårt huvudscenario är att räntorna inte ska ner.

Följ taggar

Finansiella instrument i artikeln

Gustav TägtströmEFN Finansmagasinet, Reporter[email protected]
Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd

Vill du läsa Finansmagasinet?

Just nu 3 månader gratis!

Ett helt magasin varje vecka fullspäckat med unika aktiecase, intervjuer med näringslivets mest spännande människor, reportage från platser som styr marknaden, livsstil och vetenskap.

Skaffa din prenumeration idag!

Nästa Artikel
;