TOPPNYHETER:

Experterna efter orderfesten – så ska du agera på börsen nu

Rapportsäsongen har bjudit på en överraskande hög tillväxt men framför allt en orderbonanza, enligt tre börsexperter som EFN har pratat med. Trots att det på inga sätt saknas orostecken är den annars notoriskt pessimistiska Peter Malmqvist nu positiv till börsutvecklingen.
– Draget i efterfrågan är för starkt för att sälja aktier just nu, säger han.
Tre porträttfoton av personer - en ung kvinna med glasögon, en äldre man med glasögon och en äldre man i kostym.
Rapportsäsongen blev oväntad bra, enligt börsexperterna. Foto: Lisa Mattisson/Pressbild

En kort men intensiv rapportsäsong går mot sitt slut och domen från tre börsexperter som EFN har talat med är tydlig: överraskande starkt.

Den fristående finansanalytikern Peter Malmqvist – ofta kallad börspessimist – pekar på att den sammanlagda vinsttillväxten för storbolagen summerar till 12 procent jämfört med föregående år, samtidigt som försäljningen lyfte med 4,3 procent efter att ha varit negativ fyra kvartal i rad.

– Jag skulle säga att rapportsäsongen har varit väldigt bra, bättre än vad jag själv hade trott. Det är verkligen en omsvängning som har skett här i det andra kvartalet, säger han.

Experten: ”AI-hysterin sprider sig”

Experterna pekar framför allt på att orderingången – för de bolag som rapporterar den – exploderade under kvartalet.

Enligt Peter Malmqvist ökade orderingången med i snitt 36 procent jämfört med samma period i fjol. Det är en tydlig acceleration jämfört med det första kvartalets lyft på i snitt 9 procent

– Det indikerar att någonting har hänt här mot slutet som är väldigt positivt för vinsterna framåt. Jag kan inte hitta någon annan anledning till att det tar fart just nu än att den här AI-hysterin, med dess extrema investeringar, sprider sig genom hela ekonomin och skapar en optimism, inte minst med bakgrund av att oljepriserna varit så höga, säger han.

Förutom en stark orderingång i verkstadssektorn pekar Ålandsbankens Lars Söderfjell på att rapporter från banker som SEB, Nordea och Danske Bank visar att företagsutlåningen nu börjar ta fart.

– Där börjar det dra, vilket också är ett bra konjunkturtecken, säger han.

Vändning för småbolagen

Avanzas börsstrateg Elin Benjaminsson, med ett förflutet på EFN, tycker sig se en vändning i småbolagen. Dessa har under en längre tid underpresterat mot storbolagen både operationellt och på börsen.

– Det var länge sedan jag gick ur en rapportperiod och har läst så många småbolagsrapporter som känns positiva. Det tyder på att det är fler delar av ekonomin som kommer igång och att det börjar sippra ned till de mindre bolagen, säger hon. 

Porträtt av en kvinna med glasögon i ett modernt kontorsmiljö med växter i bakgrunden
Elin Benjaminsson, börsstrateg på Avanza. Foto: Pressbild

Medan storbolag som ABB, Sandvik och Epiroc har straffats hårt under rapportsäsongen har flera småbolag istället fått kraftiga positiva kursreaktioner på rapportdagen.

– Det är i småbolagen som förväntningarna har legat tokigt, säger hon.

Elin Benjaminsson pekar också på att småbolagsindex har överpresterat mot storbolagsindex den senaste månaden.

– Jag tycker att vändningen är här och framför allt då rent operationellt. Och har vändningen skett operationellt så brukar flöden och aktiekurser hänga med. I storbolagen är mycket inprisat, men det är inte samma sätt i småbolagen, säger hon.

En tydlig svaghet under rapportsäsongen, enligt Peter Malmqvist, är att flera konsumentrelaterade bolag som Volvo Cars och Essity har haft det tufft.

– I konsumentsektorn går det tyngre, där har bolagen det tuffare. Jag tror att Irankriget och de stigande bränslepriserna har påverkat konsumentsektorn mer negativt medan industrirelaterade sektorer har påverkats positivt av den här enorma AI-hysterin, säger Peter Malmqvist.

Tydliga risker framåt

Samtidigt som de svenska börsbolagen har övertygat har spänningarna i Mellanöstern ökat, vilket återigen har skickat upp oljepriset till nivåer nära 100 dollar per fat.

Konflikten är den tydliga risken för börsen framåt, enligt experterna.

Elin Benjaminsson pekar på att rapporterna för flera mindre bolag, som AQ Group, Vitrolife, Dynavox och Indutrade, belönades med rallyn på rapportdagen för att sedan falla tillbaka.

– Det är nästan som att rapporterna bara lever för dagen och det kan bero på den här oron som har eskalerat den senaste veckan. Ju längre den här konflikten håller på, desto större är risken att vi faktiskt får se saker i kommande rapporter som faktiskt är negativa, säger hon.

Flera bolag har pekat på att det som nu sker i Persiska viken driver på kostnadsinflation och att man nu behöver höja priserna. 

– Det man är lite skraj för är att centralbankerna ska tvingas sabba det här partyt. Det brukar vara det som knäcker börsen, säger Lars Söderfjell.

Lars Söderfjell
Ålandsbankens aktiechef Lars Söderfjell.

Experterna: Så agerar du nu

Summa summarum anser experterna att rapportsäsongen ger stöd åt en positiv börsutveckling.

Peter Malmqvist pekar på att värderingsmultiplarna på börsen är fortsatt höga, med ett p/e-tal på i snitt 19, men att det är ett mindre bekymmer efter den starka orderingången under kvartalet.

– När vinsterna nu är på väg uppåt igen är den värderingen kanske inget som gör att man sätter fikat i halsen direkt, säger han.

Den amerikanska börsen å andra sidan handlas nu på värderingsmultiplar nära toppnivåerna innan it-bubblan runt år 2000, vilket enligt Peter Malmqvist är en tydlig risk.

– Med de här räntorna finns det ingen långsiktig möjlighet att hålla den amerikanska värderingen och när oljepriset nu galopperar börjar det se farligt ut. Och faller den amerikanska börsen så faller det i Stockholm, säger han.

Hur situationen utvecklas i Mellanöstern blir avgörande, enligt Peter Malmqvist som trots det inte är beredd att rakt av ge rådet att sälja aktier:

– Den stora potentialen finns i AI och det stora hotet i kriget och Donald Trump. Jag brukar vara rätt försiktig av mig, men det här draget i efterfrågan är för starkt för att sälja aktier just nu. Men är man redan orolig för sin portfölj kan det vara bra att sälja kanske 20 procent, säger han.

Porträtt av en äldre man med glasögon, grå kostym och vit skjorta.
Den fristående finansanalytikern Peter Malmqvist. Foto: Lisa Mattisson

Elin Benjaminssons råd till investerare är att fokusera på bolagens fundamentala utveckling. 

– Man får nog vara beredd på högre volatilitet, men nu har vi två rapportperioder bakom oss som har varit påverkade av det här kriget. Vet man med sig att bolagen har presterat bra under det här kvartalet, så tycker jag inte att man ska vara så värst orolig. Det känns som att vi är på väg mot en bättre plats, säger hon.

Minskad risk för andra halvåret

Enligt Lars Söderfjell har rapportsäsongen och framför allt den starka orderingången tagit ned risken inför det andra halvåret. 

Han pekar på att bolag som ABB, Nokia och Wärtsilä inte har fått betalt för sin starka orderingång samtidigt som bolag som Sandvik och Epiroc har straffats hårt på mindre ordermissar, trots i övrigt starka rapporter. 

– Det känns som att köpsidan har varit optimistisk och varit väldigt långa in i rapporterna. Estimaten har justerats upp ganska mycket men kurserna har inte svarat riktigt på det så i många fall har vi fått en multipelkontraktion, säger han.

Efter rapportsäsongen fortsätter Lars Söderfjell att vara lång cykliska aktier och behåller sina övervikt i bolag som AB Volvo, Assa Abloy och Alfa Laval.

– Det finns inget, förutom konstnadsinflationen, som ser ut att vara ett stort problem i närtid, säger han.

Finansiella instrument i artikeln

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel