
Gustaf Douglas investmentbolag var älskat av alla.
Men tre år efter patriarkens död hopar sig orosmolnen för Latour.
Kan sönerna vända 500 miljarder-skutan?
Jamais arrière. Aldrig bakåt, aldrig retirera.
Ätten Douglas stammar från en skotte som tog tjänst hos kung Gustav II Adolf på 1600-talet. Det franska valspråket vittnar om den framåtanda och långsiktighet som blivit synonym med familjen som kontrollerar några av Sveriges tyngsta industriföretag.
Flera av portföljbolagen har funnits i familjens ägo i över 20 år.
Sedan 1985 uppgår avkastningen för investmentbolaget till hisnande 200 000 procent.
"Alla imperier faller ihop"
När patriarken och grundaren Gustaf Douglas gick bort 2023 lämnade han efter sig en gigant inom svenskt näringsliv, värderat över 150 miljarder.
– Alla imperier faller ihop. Imperierna snavar på sina ädelstensbesatta fötter. De företag där jag och vi är huvudägare och där vi är med ser jag inte som ett imperium, sade Douglas till Affärsvärlden 2016.

Men det går att argumentera emot. Med styrelseposter och stort ägande i svenska jättar som Assa Abloy, Securitas och Sweco är man en dominant på Stockholmsbörsen.
Räknar man in de onoterade tillgångarna styr familjen Douglas bolag värda över totalt 500 miljarder kronor.
Namnet kommer från franskan, la tour, tornet. Douglas-sfären kontrollerar idag över 75 procent av rösterna.
Utklassat av index
Från sitt torn har familjen det senaste året tvingats se på när investmentbolaget blivit frånåkt av index.
Latour-aktiens totalavkastning var -8,1 procent jämfört med SIXRX som ökade med 2,3 procent det senaste kvartalet.
Förra året landade den årliga tillväxten på 1,3 procent, långt under det långsiktiga målet på 10 procent.

– Vi fokuserar på att göra ett bra jobb, bygga vårt substansvärde och fina bolag. Hur aktiemarknaden värderar det, det får stå för dem. Att vi har en fin utveckling i våra bolag är det viktiga. Och så får kursen bli vad det blir, säger Johan Hjertonsson, som fick vd-jobbet 2018.
Våren 2022 nådde Latour en substanspremie nära 90 procent, en nivå investmentbolag som Investor, Industrivärden och Lundberg bara kan drömma om.
– Helt absurt högt, kommenterar förvaltaren Peter Lindvall på Kavaljer Fonder.
Kavaljer minskar
Idag skrivs premien till historiskt låga 15 procent. Jämförbara Investor har samtidigt en rabatt runt 10 procent.
De senaste två åren har Kavaljer skalat av sin position i Latour. Nu utgör innehavet endast 1,25 procent av deras investmentbolagfond.
– Det är svårt att motivera att Investor ska ha så hög rabatt jämfört med Latour givet hur man har presterat de senaste åren, säger Lindvall.
Latours onoterade innehav
Bemsiq Group: Utvecklar produkter och system för mätning, styrning och energieffektivisering av byggnader.
Caljan: Levererar automatiserade lösningar för materialhantering, främst transportband och lastlösningar till logistik- och e-handelssektorn.
Hultafors Group: Tillverkar verktyg, arbetskläder och skyddsutrustning för professionella hantverkare och industrin.
Innovalift: Erbjuder lyftsystem och hisslösningar, särskilt för industriella och logistiska applikationer.
Latour Industries: Industrigrupp som samlar nischade bolag inom teknik och tillverkning, med fokus på långsiktig tillväxt.
Nord-Lock Group: Specialiserad på säkringslösningar för skruvförband, används i allt från tung industri till infrastruktur och transport.
Swegon: Leverantör av ventilations- och klimatlösningar, med fokus på inomhusklimat och energieffektivitet.
Ibland är premien väldigt hög, nu är den lite lägre, konstaterar vd:n Johan Hjertonsson torrt.
– Det viktiga är ju att vi är extremt långsiktiga och tittar på hur våra bolag utvecklas under tiden, säger han.
Ute i kylan
Efter Latours delårsrapport i mitten av augusti svängde analyshuset Pareto och anser inte att den höga premien är motiverad.
"Den betydande exponeringen mot bygg- och fastighetsmarknaderna stöder vår försiktiga hållning med tanke på det osäkra marknadsläget", skriver analytikern Filip Henriksson.
Från att ha varit en tydlig investmentbolagsdarling pekar allt mer på att man hamnat ute i kylan.
Latour var också ett av de bolagen som tappade flest svenska privatinvesterare förra året, enligt statistik från Euroclear.
Andelen aktivt förvaltat fondkapital ligger på låga 2,8 procent, jämfört med kollegorna Investor och Industrivärden där samma siffror lyder 15 respektive 10 procent.
Börsnestorn Per H Börjesson har år efter år förespråkat LILIS-aktierna: Latour, Industrivärden, Lundbergs, Investor och Spiltan. Men även han vacklar i sin övertygelse.
– Det har varit lite tufft. Latour har den här helägda industrirörelsen som är en stor del av substansen. Bolagen är fina och relativt lågt värderade. Det kan motivera en ganska kraftig premie, säger han.
– Samtidigt får du långsiktigt ägare, låga kostnader och exponering mot stora börsbolag.

Att rabatter ökat och premier gått ner i de svenska investmentbolagen har sin förklaring, enligt Börjesson.
– Det handlar om exponeringen mot de riktigt heta techbolagen. De finns inte riktigt här.
Minus 90 procent i Ctek
Hett var det dock när batteriladdningsbolaget Ctek noterades 2021 till ett börsvärde strax över 3,4 miljarder.
Fyra år senare skrivs avkastningen för storägaren Latour till minus 90 procent. En rejäl plump i protokollet.
– Det var lite väl hajpat kanske, men alla gör ju misstag, säger Per H Börjesson.
Latours vd sticker inte under stol med att ett par av portföljbolagen har det tufft.
– Vi har ju en del affärer som är projektrelaterade, stora projekt som är kapitalintensiva. Och där svänger det ganska mycket. Och det kan vara en utmaning.

Den stora exponeringen mot byggbranschen är inte heller det något glädjeämne i vad Hjertonsson kallar en recession.
– Sen är det viktigt att titta på vilka delsegment inom bygg vi är verksamma i. Vi har mycket inom energieffektivitet med Fagerhult och Swegon som handlar mycket om energi, luft och ventilation. I Bemsiq styrning och automatisering av byggnader. Och de segmenten växer ju kraftigt, säger han.
Latours första halvår 2025
Latours substansvärde sjönk 1,9 procent till 207 kr per aktie. I industrirörelsen ökade orderingången 14 procent, omsättningen procent och rörelseresultatet fyra procent. Flera förvärv genomfördes, bl.a. i Tyskland, Danmark, USA och Storbritannien. Koncernens resultat efter skatt minskade till 2,3 miljarder kronor.
I Assa Abloy har man en global spelare inom säkerhetssystem, ett bolag som fått växa i familjens famn sedan slutet på 80-talet. Idag är det överlägset störst i Latours portfölj, positionen är värd strax norr om 35 miljarder kronor.
– Man visar väldigt stark motståndskraft i en tuff konjunktur, har bra marginaler och växer också organiskt, är Hjertonssons nulägesrapport av låsjätten.
Att Assa Abloy är familjen Douglas extra kärt avspeglar sig också i styrelsen. Här är äldste sonen Carl vice ordförande, hans enda styrelseposition i portföljbolagen utöver den i Latour.

Men att de medieskygga bröderna skulle backa undan från faderns livsverk finns det ingen risk för, enligt Latours vd.
– De är aktiva i vår styrelse, aktiva styrelseledamöter. Jag har full tillgång till dem och har väldigt bra kommunikation. De är extremt stöttande, säger Hjertonsson.
Den yngre brodern Eric är vice styrelseordförande i Fagerhult, där Latour äger 48 procent av aktierna.
Men Douglas-bröderna, båda med på listan över Sveriges tio rikaste, är inte helt oförmögna att ta sig ner från familjens investeringstorn och bygga sin egen armé av noterade bolag.
Det senaste året har de genom familjebolaget Skogstornet visat på hög aktivitet, med köp av större aktieposter i bland andra medicinteknikbolaget Sectra och hjälmtillverkaren Mips.
Storägare i New Wave
I februari köpte man 1 miljon aktier i New Wave, en affär värd 116 miljoner kronor.
"Familjen Douglas är en mycket seriös köpare och troligen en bra långsiktig ägare att ha med sig", kommenterade vd:n Torsten Jansson investeringen.
Långsiktighet. Aldrig titta bakåt.
En devis som tycks följa bröderna Douglas när de nu utvidgar familjens investeringsuniversum.
Eller som Gustaf Douglas sade om sönerna, några år före sin bortgång:
”De fortsätter när jag inte längre finns. Vi har rätt klart för oss vem som gör vad. De verkar inom de områden de är bäst på, men det är ingen tävlan. Vi är ett lag."
Följ taggar
